9 Këshilla për të fjetur me një hundë të mbushur

9 Këshilla për të fjetur me një hundë të mbushur

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishme për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. sikur të mos mund të marrin frymë, ose ata mund të luftojnë të bien në gjumë mes presionit të bllokimeve.

Gjumi është jetik për infeksionet shëruese. Një studim i vitit 2015 madje zbuloi se gjumi më i mirë mund të zvogëlojë rrezikun për të marrë një ftohje në radhë të parë. Për të marrë më shumë lehtësim, njerëzit mund të provojnë disa strategji menjëherë. Seksionet më poshtë diskutojnë më në detaje këto strategji.

Kjo do të thotë që pishinat e mukusit në kokë, duke e bërë më të vështirë të frymëzohen dhe të shkaktojnë potencialisht një dhimbje koke të sinusit në mëngjes. me lehtësi.

Disa njerëz gjithashtu gjejnë lehtësim duke fjetur në një mbështjellës ose shtrat. te mukusit. Humidifikuesit hidratojnë ajrin, duke parandaluar thatësinë e tepërt dhe duke zvogëluar dhimbjen e frymëmarrjes ndërsa janë të ngjeshur. është e rëndësishme për të pastruar lagështuesit rregullisht, pasi lagështia mund të promovojë rritjen e baktereve dhe kërpudhave. Është më mirë të lexoni udhëzimet e makinës për pastrimin dhe dezinfektimin e tij. . Për shumë njerëz, ngritja për ujë https://harmoniqhealth.com/al/goslim/ ose inde mund të ndërpresë gjumin gjatë gjithë natës.

4. Hani mjaltë

Të kesh një hundë të mbushur mund të bëjë që njerëzit të marrin frymë nëpër gojë, duke e lënë fytin të thatë dhe të lënduar. Kur një person tashmë ka një kollë ose dhimbje të fytit, kjo mund ta bëjë të vështirë për të fjetur. Mjalti i vesh fytin, duke lehtësuar sikletin.

Mjalti madje mund të funksionojë si një shtypës i kollës. Një studim i vitit 2014 e krahasoi mjaltin me një placebo dhe salbutamol bronkodilator me veprim të shkurtër tek fëmijët me një ftohje të zakonshme.

Mjalti ishte opsioni më efektiv për lehtësimin e simptomave të kollës. Fëmijët gjithashtu mund të jenë më të gatshëm të provojnë mjaltë sesa medikamentet. Para shtratit

avulli i nxehtë mund të ndihmojë në hapjen e sinuseve. Avulli liron mukusin e tharë dhe mund të ndihmojë hundën të kullojë para shtratit, duke zvogëluar dhimbjen dhe bllokimin.

Disa njerëz zbulojnë se masazhi i lëkurës që mbulon sinuset promovon kullimin e mëtejshëm. Bërja e një dush të ngrohtë para shtratit mund të ndihmojë gjithashtu një person të pushojë para se të përpiqet të flejë. Të përzier në ujë steril, mund të ndihmojë në skuqjen e sinuseve të ngjeshura. Shpëlarjet e kripës ndihmojnë në lehtësimin e acarimit dhe ënjtjes, dhe ato gjithashtu mund të ndihmojnë një person të ndjehet më pak i ngjeshur gjatë natës. një llak të kripur afër shtratit dhe duke e përdorur atë kur është e nevojshme.

Edhe pse shumë njerëz përdorin shirita hundësh për të parandaluar gërhitjen, ata gjithashtu mund ta bëjnë më të lehtë marrjen e frymës kur një person ka një hundë të mbushur. Provoni të flini me një shirit hunde derisa të lehtësohet bllokimi. bllokime për shkak të alergjive dhe infeksioneve. Ato janë të sigurta për përdorim afatshkurtër dhe mund të ofrojnë lehtësim të shpejtë. Kjo mund të çojë në bllokim të kthimit nëse një person e përdor atë për një kohë të gjatë dhe më pas përpiqet të ndalet. mund ta përdorë atë për. Një person nuk duhet të marrë kurrë më shumë se dozën më të ulët të mundshme efektive. Ato janë të disponueshme mbi banak, si dhe me recetën e një mjeku.

Përdorimi i ilaçeve të ftohta dhe grip me përbërës të dekongestantëve dhe përbërës të tjerë mund ta bëjë më të lehtë marrjen e frymëmarrjes. Ata gjithashtu mund të ndihmojnë me simptoma të tjera, të tilla si muskujt e arritjes dhe dhimbjet e kokës. Në të kundërt, në përgjithësi është më mirë të shmangni produktet "gjatë natës" kur një person duhet të jetë zgjuar, sepse këto ka të ngjarë të shkaktojnë përgjumje. e rekomandon atë. Antibiotikët dhe ilaçet e tjera nuk do të kurojnë virusin e ftohtë, kështu që ka pak mjek që mund të bëjë. .

Simptomat e një ftohjeje të zakonshme mund të zgjasin midis 2 ditëve dhe 2 javësh. Njerëzit me grip zakonisht shërohen brenda një jave, por disa simptoma mund të zgjasin për 2 javë ose më gjatë. , siç është një i rritur i moshuar ose një fëmijë, zhvillon simptoma të gripit. Trajtimi i hershëm i gripit mund të zvogëlojë ashpërsinë e infeksionit.

  • Një fëmijë ka shenja bllokimi. Foshnjat nën 2 muajsh marrin frymë vetëm përmes hundëve të tyre, kështu që bllokimet mund të shkaktojnë shpejt çështje serioze të frymëmarrjes. , frymëmarrja e shpejtë, marramendje ose ndryshime të rënda në humor ose personalitet. ka një ethe të lartë prej 103.1 ° F (39.5 ° C) ose një ethe që zgjat më gjatë se disa ditë. Frymëmarrja, frymëmarrja ose gazimi për ajër. Njerëzit gjithashtu duhet të pinë shumë ujë dhe të pushojnë sa më shumë që të jetë e mundur për të siguruar që sëmundja të kalojë shpejt.
  • Qëndrimi në shtëpi nga puna ose shkolla mund të parandalojë përhapjen e infeksionit. Shihni një mjek nëse simptomat janë shumë të rënda ose nuk largohen. UL>

  • Shpëlarje e kripur
  • Shirita hundësh
  • Sprays hundë
  • Ilaçet e ftohta dhe të gripit
    • Vesh, hundë dhe fy Studime të shqyrtuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat mjekësore dhe shoqatat. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .

    Segue-nos nas redes sociais