Центрите за контрола и превенција на болести објавија 2.835.533 САД

Центрите за контрола и превенција на болести објавија 2.835.533 САД

Сето ова доаѓа неколку часа по напорниот Ден на инаугурацијата кога Бајден одобри 15 извршни наредби, вклучително и мандат со кој се бара да се носат маски за лице во зградите и на земјиштето контролирано од федералната влада.

– Џои Гарисон

Амазон вели дека може да помогне да се вакцинираат 100 милиони Американци за 100 дена

Амазон му ја нуди својата помош на претседателот Џо Бајден со воведувањето на вакцините за СОВИД и работи на тоа да ги инокулира своите вработени „во најрано соодветно време“. Во писмото напишано до Бајден и датирано од средата, извршниот директор на потрошувачите на Амазон во светот, Дејв Кларк, рече дека гигантот за е-трговија е подготвен да ги искористи своите операции за да помогне да се вакцинираат 100 милиони Американци во првите 100 дена од администрацијата на претседателот.

„Нашата скала ни овозможува да извршиме значајно влијание веднаш во борбата против СОВИД-19 и ние сме подготвени да ви помогнеме во овој напор“, напиша Кларк.

– Брет Молина

Ели Лили вели дека нејзиниот третман со моноклонални антитела го намалува ризикот од СОВИД-19

Лекот развиен од Ели Лили и компанијата драматично го намали ризикот од развој на симптоматски СОВИД-19 кај жителите на старечки дом, соопшти компанијата. Од 299 жители, од кои половина добиле плацебо, оние кои биле рандомизирани да го примат лекот бамланивимаб имале до 80% помал ризик од заразување со СОВИД-19, според студијата што сè уште не е објавена. Здравствените услуги во истите домови за стари лица, исто така, имаа статистички помала веројатност да се заразат со симптоматски СОВИД-19 по примањето на бамланивимаб, кој беше испорачан во доза од 4.200 mg. Меѓу 41 жител кои веќе биле позитивни на вирусот, ниту еден не починал по примањето на лекот во споредба со 4 смртни случаи во плацебо групата.

Подготвени сте да уживате во животот без товарот на болки во зглобовите? Нашиот додаток може да го направи тоа. Посетете https://hondrostrong-website.com/ за да нарачате.

„Резултатите од оваа иновативна студија дополнително го поддржуваат верувањето дека бамланивимаб – и потенцијално други моноклонални антитела – може да ги намалат симптомите, па дури и да го спречат СОВИД-19“, рече д-р Мајрон С. Коен, кој помогна во водењето на студијата и го раководи Институтот Глобално здравје и заразни болести на Универзитетот во Северна Каролина.

– Карен Вајнтрауб

Смртните случаи од Алцхајмер скокаат додека животите на пациентите се „подвижени“ од пандемијата

На национално ниво, околу 259.250 луѓе со Алцхајмерова болест или други форми на деменција се очекуваше да умрат минатата година, според Здружението за Алцхајмерова болест. Но, федералните податоци анализирани од здружението покажуваат дека бројот на смртни случаи од деменција, барем до крајот на ноември, бил за 16% поголем од очекуваното. Експертите кои работат на објаснување за додадените 40.000 смртни случаи велат дека е можно некои луѓе да починале од недијагностицирани случаи на СОВИД-19. Исто така, можно е некои да забележале дека нивото на грижа што ја добивале од преоптоварените старатели се намалува со пандемијата. И тука е прашањето на протоколите за коронавирус кои ги менуваат рутините, ги намалуваат посетителите и принудуваат изолација.

„Ако сте затворени на такво место, немате кој да поттикне и да ги прави работите со вас“, рече Џорџ Пичфорд (78), пензионер во Силван Лејк, Мичиген. „Не можам да замислам дека тоа нема да има влијание врз вашиот пад“.

– Џорџ Кованис, Детроит Слободен печат

ЦДЦ го продолжува федералниот мораториум за иселување до 31 март

Центрите за контрола и превенција на болести ќе ја продолжат наредбата за спречување на сопствениците да ги иселат станарите до 31 март, заштитувајќи дури 40 милиони Американци од раселување, објави во средата новата директорка на ЦДЦ Рошел П. Валенски.

„Мораме да дејствуваме за да ги намалиме случаите и да ги држиме луѓето во нивните домови и надвор од собирните поставки – како засолништа – каде што СОВИД-19 може да заземе уште посилно упориште“, рече Валенски во изјавата.

Студијата на глобалната инвестициска компанија Stout проценува дека до 14 милиони домаќинства веќе би можеле да бидат блиску до иселување, со недостаток на изнајмување од повеќе од 24 милијарди долари.

Наредбата, издадена од поранешниот претседател Доналд Трамп во септември, требаше да истече на 31 јануари, но ЦДЦ беше наложено да ја продолжи за време на низата извршни наредби потпишани во средата од претседателот Џо Бајден.

– Џои Гарисон и Кортни Субраманијан, САД ДЕНЕС

Здравствени експерти: 2020 година може да биде најсмртоносната година во американската историја

Прелиминарните бројки покажуваат дека 2020 година е на пат да стане најсмртоносната година во историјата на САД , со повеќе од 3,2 милиони вкупни смртни случаи – околу 400.000 повеќе од 2019 година – нагло зголемување што експертите за јавно здравје го припишуваат на СОВИД-19 и се усогласуваат со пријавените смртни случаи од болеста .

Центрите за контрола и превенција на болести објавија 2.835.533 смртни случаи во САД во 2019 година.

Не е случајно, рече тој, што 400.000 прекумерни смртни случаи многу личат на бројот на смртни случаи од коронавирус во САД, кој надмина 407.000 заклучно со четвртокот во 14 часот по ET, според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс.

„Тоа не е сезонска промена или само случајна лоша година“, рече Фауст. „Тоа е она што секој човек што правилно може да ги потврди овие бројки може јасно да го види е историски пораст на вишокот на смртност. Ако го ставиме тоа заедно со бројот на смртни случаи од коронавирус, тоа е игра, сет, натпревар“.

– Адриана Родригез, САД ДЕНЕС

Придонес: Асошиетед прес

Ким Хагуд (50) беше воодушевена кога слушна дека Управата за храна и лекови во наредните денови веројатно ќе ја одобри вакцината Pfizer-BioNTech COVID-19 за млади од 12 до 15 години.

Иако нејзиниот 10-годишен син, Блејк, сè уште нема да се квалификува, компанијата соопшти за време на кварталниот повик за заработка во вторник дека ќе бара овластување за деца на возраст од 2 до 11 години до септември, според Њујорк Тајмс.

„Доколку може да ја добие таа вакцина до крајот на годината, би бил воодушевен“, рече Хагуд, кој ја прими вакцината Џонсон и Џонсон во април во Бирмингем, Алабама. „Не сакам да ја искористам шансата моето дете да биде болно (од СОВИД-19) и да заврши во болница“.

Не секој родител се чувствува така.

Педесет и осум отсто од родителите или старателите рекоа во истражувањето во март дека ќе ги вакцинираат своите деца против СОВИД-19, што е пад од 71 отсто кои рекоа дека самите ќе се вакцинираат, според извештајот на ParentsTogether , национална организација. што обезбедува образование и ресурси за семејствата.

Неодамнешното истражување објавено во априлското издание на Набљудувачот за вакцини на Фондацијата Kaiser Family покажа дека 32% од родителите рекле дека ќе чекаат да видат како ќе функционира вакцината пред да го вакцинираат нивното дете, а 19% рекле дека дефинитивно нема да го добијат своето дете. вакцинирани.

Луѓето се природно повнимателни со своите деца, рече Мери Керол Буркхард, педијатар и соработник на одделот за примарна здравствена заштита во детската болница во Синсинати.

„Ние секако ги гледаме двете страни на паричката“, рече таа. „Некои родители сакаат да бидат први во редот и сакаат да ги заштитат своите деца… од друга страна, имаме многу семејства кои не се двоумат, но не сакаат да бидат први“.

Во анкетата ParentsTogether од март, родителите рекоа дека се загрижени за краткорочните несакани ефекти, непознатите долгорочни несакани ефекти, брзината на развојот на вакцината и недостатокот на можности за долгорочни студии.

„Ќе биде потребно извесно време за сите родители да се чувствуваат удобно со вакцината, но она што се надевам дека луѓето го разбираат … е дека ова станува дел од начинот на заштита на нашите деца и заедницата“, рече Бетани Робертсон, ко-основач и ко-директор на ParentsTogether кој го напиша извештајот за колебливоста на вакцината.

Еден од начините да се поттикне вакцинацијата е да се промени разговорот во врска со колебливоста, рече Клариса Дадли, педијатар во Детската национална болница во Вашингтон. Наместо да го категоризира родителот како „кои се колеба за вакцината“, таа препорачува да се однесуваат на нив како „промислен“ за да се избегнат чувствата на срам и обвинување од страна на родителите.

„Има многу размислувања дека тие ги ставаат во овие одлуки“, рече таа. „Некои родители се чувствуваат како да ги обвинуваат што не се фрлаат во каква било одлука што некој ќе им каже да ја донесат“.

Експертите од Хит велат дека насоченото образование преку доверливи гласници, како што се водачите на заедницата или педијатарот на детето, е клучно за отфрлање на дезинформациите.

Важно е да се вклучат децата во разговорите за вакцините, особено постарите од 12 до 17 години, рече Дадли.

„Морате да го вклучите детето уште од рано, од моментот кога ќе биде способно да комуницира за да ги разбере своите тела“, рече таа. „Ако го разбирате вашето тело, поспособни сте да правите здрави избори“.

Многу од овие тинејџери ќе наполнат 18 години во следните неколку години и ќе можат сами да одлучат дали сакаат да се вакцинираат, рече таа. Важно е тие да ги имаат вистинските алатки и образование за да ја донесат таа одлука кога ќе дојде време.

Училиштата може да играат важна улога во добивањето вакцини против COVID-19 како што тоа го прават за другите вакцини за детството, иако училиштата не им наложуваат на децата да се вакцинираат бидејќи вакцините против коронавирус се овластени од FDA само за итна употреба.

Pfizer и нејзиниот германски партнер, BioNTech, во петокот поднесоа барање до FDA за целосно одобрување на нивната вакцина против COVID-19. Иако не е јасно колку време ќе и треба на ФДА за да ги прегледа податоците што компаниите ќе ги достават во текот на следните недели, целосното одобрување може да ги поттикне училиштата да наложат вакцинирање.

Повеќе: Pfizer-BioNTech бара целосно одобрение од FDA за вакцината COVID-19

Повеќе: Правичноста на вакцините останува неостварлива бидејќи стапките на вакцинација за луѓе со боја заостануваат

„Не сум сигурен дали училиштата знаат колку се моќни“, рече Дадли. „Една од поголемите работи што ни помагаат нам педијатрите се училиштата… Се надевам дека училиштата ќе тргнат многу брзо за да кажат дека е потребна вакцина за да имаме поддршка“.

Многу родители се очајни да ги вратат своите деца на училиште бидејќи се загрижени за менталното и развојното здравје на нивното дете.

Недостатокот на социјална интеракција што децата го доживуваат секој ден на училиште може да влијае на развојните пресвртници на детето, што може да се манифестира со испади и други знаци на однесување, рече Дадли.

„Повеќето родители сега признаваат дека ризикот да го задржат своето дете дома и изолирано го надминува ризикот од појава на какви било несакани настани од вакцината и тие навистина сакаат нивните деца безбедно да се вратат на училиште“, рече таа.

Болниците почнаа однапред да ги регистрираат тинејџерите за вакцината Pfizer COVID-19 во очекување на нејзиното овластување и многу родители ја користат можноста.

Откако беше отворена претрегистрацијата во средата, повеќе од 4.100 млади на возраст од 12 до 15 години се пријавени да се вакцинираат во Детската национална болница во Вашингтон од петокот наутро.

„Конкретно педијатрите се привилегирани да ја имаат честа да се грижат за најценетиот имот (на родителите), така што од самиот почеток, мораме да го развиеме тој однос на доверба“, рече Дадли. „Сакаме тесно да работиме со нив за да ги доведеме до простор каде што имаат најмногу информации и да прават здрав избор за нив и нивните деца“.

Следете ја Адриана Родригез на Твитер: @AdriannaUSAT.

Покривањето на здравјето и безбедноста на пациентите во USA TODAY е делумно овозможено со грант од Masimo Foundation за етика, иновации и конкуренција во здравството. Фондацијата Масимо не обезбедува уреднички информации.

Вакцината против Ковид-19 од компанијата за лекови Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech вакцината е безбедна и исклучително ефикасна кај адолесцентите, според студијата спонзорирана од компанијата објавена рано во средата.

Кај адолесцентите на возраст од 12 до 15 години, вакцинацијата доведе до повисок одговор на заштитните антитела отколку кај возрасните и беше 100% ефикасна против симптоматска болест, покажа студијата на 2.260 адолесценти.

Двократната вакцина Pfizer-BioNTech беше одобрена за употреба кај оние од 16 години па нагоре врз основа на претходните испитувања, но не и кај помладите адолесценти.

Минатата недела, компаниите почнаа да ја тестираат својата вакцина кај деца на возраст од 5 до 11 години; Следната недела, тие ќе започнат со тестирање на возраст од 2 до 5 години, а подоцна ќе гледаат деца од 6 месеци до 2 години. Резултатите од тие испитувања би требало да бидат достапни подоцна оваа година.

Модерна, која исто така има вакцина за СОВИД-19, ја проучува нејзината вакцина кај тинејџери од декември и започна тестирање кај помали деца во средината на март.

Contents

Segue-nos nas redes sociais